baza wiedzy

baza wiedzy

CZYM JEST REKUPERACJA?

zasada działania rekuperatora

ZALETY REKUPERACJI

zasada działania rekuperatora

We wszystkich gałęziach przemysłu oraz technologii użytkowej ostatnie kilkanaście lat było czasem gigantycznego rozwoju. Dotyczy to także branży budowlanej, której częścią jest branża HVAC. Tak jak w dziedzinie ogrzewnictwa, izolacji czy instalacji elektrycznych odchodzi się od starych rozwiązań, tak również wentylacja grawitacyjna zastąpiona została wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Stare rozwiązania często bywały prostsze w swojej konstrukcji i zasadzie działania, lecz marnowały niesamowite ilości energii, miały często dużą bezwładność, ograniczoną funkcjonalność i nie dostosowywały się do użytkowników.

Obecnie na rynek „budowlany” domów jednorodzinnych wchodzą pokolenia ludzi, którzy cenią sobie wygodę, funkcjonalność i ekologię. Nie chcą się ubrudzić dorzucając do pieca, nie chcą się martwić o świeżość powietrza w domu, są uświadomieni ekologicznie, nie chcą truć siebie i środowiska oraz płacić niebotycznych pieniędzy za media użytkowe.

 

Najlepiej jest kiedy projekt wentylacji mechanicznej pojawia się już na etapie planowania budowy. Pozwoli to zminimalizować przeszkody, które mogą pojawić się podczas montażu. Jednak nie oznacza to, że montaż rekuperatora wraz z cała instalacją jest niemożliwy w budynku już istniejącym. Rekuperator może znajdować się w niemal w każdym pomieszczeniu technicznym np. pralni czy garażu.  Należy jednak pamiętać, że koszty instalacji rekuperacji będą wyższe i czas trwania montażu będzie dłuższy.

Wentylację mechaniczną wraz z całym systemem najlepiej jest wykonać na podstawie projektu. Dzięki temu zostanie dobrana najlepsza technologia wykonania wraz ze wszystkimi komponentami. Projekt będzie zawierał między innymi: obliczenia bilansu powietrza, średnice kanałów wentylacyjnych, parametry oraz umiejscowienie centrali wraz z usytuowaniem czerpni, wyrzutni, nawiewu, wywiewu.

Brak projektu może spowodować, że nawet najlepsza centrala wentylacyjna nie spełni swoich funkcji.

Filtry posiadają dwie funkcje. Nie tylko zatrzymują zanieczyszczenia i brud ale również chronią wymiennik ciepła przed uszkodzeniami spowodowanymi brudem. O konieczności wymiany filtrów informuje sterownik zamontowany w rekuperatorze. Częstotliwość wymiany filtrów zależna jest od zanieczyszczenia powietrza. Brak wymiany filtrów spowoduje spadek wydajności centrali i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Wymiana filtrów zalecana jest raz na 3-6 miesięcy.